Vanhempainillassa vanhemmat saivat tehtäväkseen kirjoittaa lapsestaan muutaman positiivisen, iloisen asian taikakirjoituksella paperille. Lapset laveerasivat taikakirjoituksen vesiväreillä ja kirjoitus tuli esiin 🙂 Lapset olivat yllättyneitä ja onnessaan vanhemmiltaan saamista viesteistä. Tästä tuli hyvä mieli kaikille<3











Aamupiirillä olemme harjoitelleet uusia lauluja ja leikkejä. Tämän hetken soitetuimmat hitit ovat sade lyö rumpua, havupuu ja metsäpuu ja mageet sanat. Lapsista on kehittynyt hienoja laulajia ja laulaminen on hyvin mieleistä puuhaa.



Innostuimme lasten kanssa maalaamaan satumetsiä. Mietimme ensiksi yhdessä mitä satumetsässä voisi olla esim. puita, keijuja, peikkoja, pupuja ja muita eläimiä. Kuuntelimme metsänääniä ja satumetsän eläimet tulivat inspiroimaan meitä maalatessamme… Lapset saivat toteuttaa omaa luovuuttaan ja mielikuvitustaan. Näitä jatkamme vielä ensiviikolla.








Perjantain musahetkellä lauloimme, leikimme ja tutustuimme soittimiin. Kävimme yhdessä läpi eri soittimia ja lapset saivat vuorollaan soittaa omaa soitintaan. Lopuksi kokosimme rytmiorkesterin ja soitimme yhdessä 🙂


Taideteoksemme ”neljä vuodenaikaa” on myös nyt valmis 🙂






